Κυριακή 8 Ιανουαρίου 2012

ΠΑΟΚ Γιαννιτσών – Κύμινα 1-2

Μεγάλο διπλό για τον Ολυμπιακό Κυμίνων μέσα στα Γιαννιτσά που κέρδισε με 1-2 τον τοπικό ΠΑΟΚ.
Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τον τοπικό ΠΑΟΚ να δείχνει ότι έχει διάθεση για τη νίκη , όμως όσο περνούσε η ώρα το σκηνικό άλλαξε , οι φιλοξενούμενοι μετά το γκολ που πέτυχαν κυριάρχησαν πλήρως και έκλεισαν το ημίχρονο με 0-2 σκορ.
Στην επανάληψη και πάλι ο τοπικός ΠΑΟΚ Γιαννιτσών ήταν αυτός που μπήκε δυνατά πίεσε , χωρίς όμως να χάσει την μεγάλη φάση μετά το 60’ όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν  για λίγο  το παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ όμως ξαναπήρε τα ηνία πίεσε μείωσε στο σκορ, άλλα δεν κατάφερε παρά την προσπάθεια να ισοφαρίσει.
Φάσεις – γκολ
Στο 4’ μεγάλη φάση για τον τοπικό ΠΑΟΚ με τον Κηλίκη που σούταρε από κοντά άουτ μετά από πάσα του Στεφανίδη.
Στο 12 δυνατό  σουτ του Μπενίσκου απόκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Σιδώρης
Στο 18’ σουτ του Βέργου από κοντά πέτυχε το 0-1.
Στο 42’ μεγάλη στιγμή για τα Κύμινα όταν μετά από σέντρα του Παπαζη ο Βέργος με προβολή προλαβαίνει τον Σιδώρη άλλα πάνω στην γραμμή ο Τσάλμας διώχνει.
Στο 44’ παρόμοια φάση με το 42’ αυτήν την φορά όμως ο Βέργος πέτυχε με πλασέ το 0-2.
Στο 71’ ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ξαναμπεί στο παιχνίδι όταν μετά από έξοχο συνδιασμό  Κηλίκη Χαρμάνα, Στεφανίδη ο τελευταίος σούταρε όμως η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι των φιλοξενουμένων.
Στο 75’ πέναλτι κέρδισε ο ΠΑΟΚ σε καθαρή ανατροπή του Ορφανίδη από τον γκολκίπερ Νιανιο το εκτέλεσε  εύστοχα ο Σιδηρόπουλος μειώνοντας σε 1-2.
Στο 85’ εκτέλεση φάουλ από τον Tσάλμα σουτ του Στεφανίδη άουτ.
Στο 86’ αντεπίθεση για τα Κυμινα σουτ του Παπάζη απόκρουσε σε κόρνερ ο Σιδώρης.
Σο 88’ μεγάλη στιγμή για το 1-3 που χάθηκε για τα Κύμινα ο Χατζηγεωργίου έβγαλε μόνο του σε κενό τέρμα τον Παπάζη που σούταρε από το ύψος της μικρής περιοχής άουτ.

Διαιτησία : Ντούκας, Μερκουρης, Πάνου (Σ.Δ. Καστοριάς) ήταν πολύ αυστηρή όσον αφορά τα κίτρινες κάρτες ενώ ο πρώτος βοηθός (Μερκουρης έκοψε 2-3 φορές ως οφσαιτ που δεν υπήρχε τους επιθετικούς του ΠΑΟΚ.
Κίτρινες : Κηλίκης, Κιομιρτζόγλου, Στεφανίδης, Γκογκολούδης, Κάζογλου, Ορφανίδης, Νιανιος, Παπάζης.
Στο 78’ αποβλήθηκε ο τεχνικός των γηπεδούχων Χαραλαμπίδης για διαμαρτυρία.
Συνθέσεις :
ΠΑΟΚ Γιαννιτσών (Χαραλαμπίδης): Σιδώρης, Καλαιτζής Σ, Γρηγοριάδης(40’ Καζογλου), Ορφανίδης, Τσάλμας  Χ, Καμπάνης, Γκογκολουδης, Νταλής(40’Σιδηρόπουλος), Κηλίκης, Στεφανίδης, Καλατζής Χ(57’ Χαρμάνας).
Κυμινα(Παπανώτας) : Νιανιος, Κουτρογιάννης, Κιομιρτζόγλου, Τσακίρης, Παπάς, Αυγέρος, Παπαζης, Σαββαϊδης, Βεργος(85’ Τσάκαλος), Μπενίσκος(70’ Χατζηγεωργίου), Νικολίτσης (55’ Μάρσης).