Πέμπτη 31 Μαΐου 2012

Α.Δ. Δράμας- Α.Δ. Πέλλας 54-95

Με ευρεία νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η ομάδα καλαθοσφαίρισης της Αστυνομικής Διεύθυνσης Πέλλας απέναντι στην αντίστοιχη της Α.Δ. Δράμας στο 8ο τουρνουά καλαθοσφαίρισης Αστυνομικών Διευθύνσεων.
Η ομάδα των αστυνομικών του νομού ξεκίνησε καλά επιθετικά το παιχνίδι της βρίσκοντας λύσεις απέναντι της αντιπάλου της παίρνοντας μικρές διαφορές, η ολιγωρία της όμως στην περιφερειακή άμυνα έδινε το δικαίωμα στην ομάδα της Δράμας να βρίσκεται κοντά στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 20-20. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η είσοδος δεύτερου πλέι μέικερ έδωσε καλύτερο ρυθμό στην ομάδα με αποτέλεσμα την καλύτερη δημιουργία στην επίθεση και την απελευθέρωση των ρόλων των υπόλοιπων παικτών. Πολλά εύκολα καλάθια από τελικές και όμορφα οργανωμένες προσπάθειες και ημίχρονο 31-47. High light του παιχνιδιού το εντυπωσιακό κάρφωμα του ΤΟΠΑΛΗ πάνω από δύο αντιπάλους από το κεντρικό ημικύκλιο της ρακέτας,  με τους φιλάθλους του γηπέδου να σηκώνονται όρθιοι για να χειροκροτήσουν. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Δράμας έμεινε τελείως από δυνάμεις με τον ΣΙΠΚΑ να είναι αυτός που ξεχώρισε με πολλά εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου 48-76. Στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες χαλάρωσαν με όλους τους παίκτες να χρησιμοποιούνται και το σκορ να σταματάει στο 54-95. Άλλη κλάση οι Υφαντίδης και Τοπάλης για τους νικητές, για τους οποίους απουσίασαν οι Κακμέζης και Ορδουλίδης.

Δεκάλεπτα:1ο 20-20, 2ο 31-47, 3ο 48-76, 4ο 54-95
Α.Δ. Πέλλας(Χριστοδούλου): Χριστοδούλου 2(3 ριμπ.), Παπαΐδης 18(8 ριμπ., 1 ασσίστ), Υφαντίδης 22(4 τριπ., 6 ριμπ, 4 κλεψ., 3ασσίστ), Τοπάλης 21(3 τριπ., 13 ριμπ.,), Μπακύρτσης 3(1 τριπ., 6 ασσίστ, 3 ριμπ., 2 κλεψ.,) Αναστασιάδης 3(10 ασσίστ, 2 ριμπ,), Βαρδάρης 8(5 ριμπ.,), Ουρτζάνης 6(6 ριμπ.,)  Σίπκας 12(2 ριμπ., 1 κλεψ.,)