Δευτέρα 20 Αυγούστου 2012

Άρης Παλαίφυτου - Αλμωπός 2-6

Με το δεξί ξεκίνησε ο Αλμωπός Αριδαίας τις υποχρεώσεις του στο θεσμό του Κυπέλλου της ΕΠΣ Πέλλας κερδίζοντας εκτός έδρας την ομάδα του Άρη Παλαίφυτου με 6-2.
To σκορ άνοιξε με κοντινή κεφαλιά στο 14' ο Σαββίδης για τον Αλμωπό, ενώ ισοφάρισε ο Χατζίδης στο 35ο λεπτό με παρόμοιο τρόπο. Η αντίδραση της ομάδας του Βασίλη Σαμαρά ήταν άμεση και στο αμέσως επόμενο λεπτό ξαναπήρε το προβάδισμα με εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια του Ν. Παπαδόπουλου, ο οποίος πήρε την μπάλα έξω από τη μεγάλη περιοχή, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και πλάσαρε τον τερματοφύλακα του Παλαίφυτου. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Αλμωπίας ξεκίνησε δυνατά με σκοπό να καθαρίσει το παιχνίδι και στο 57' ο Δημητριάδης με σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή έκανε το 1-3. Το 1-4 έγινε με κοντινό πλασέ του Ν. Παπαδόπουλου στο 62', έπειτα από παράλληλη σέντρα του Δημητριάδη, ενώ το 1-5 ήταν αποτέλεσμα της συνεργασίας του Κανωτίδη με τον Βακιάνη, με τον τελευταίο να πλασάρει υποδειγματικά τον τερματοφύλακα του Παλαίφυτου στο 69ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-5 στο 77' με τον Αρτεμιάδη, που κέρδισε μια κόντρα λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Αλμωπού και στο τετ α τετ νίκησε τον Χρήστου. Το τελικό 2-6 διαμόρφωσε ο Βακιάνης στο 84ο λεπτό με πλασέ μπαίνοντας στη μεγάλη περιοχή και έπειτα από όμορφη εναλλαγή της μπάλας με τον Σαββίδη.

Διαιτητής: Μαυρίδης, Βοηθοί: Σίπκας Ι., Αναστασίου.