Σάββατο 10 Αυγούστου 2024

Σημαιοφόρος για την Ελλάδα στη λήξη των ολυμπιακών αγώνων ο Καραλής

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Ο Καραλής σημαιοφόρος της Ελλάδας στην τελετή λήξης

Ο Εμμανουήλ Καραλής θα είναι ο σημαιοφόρος στην παρέλαση που θα γίνει την Κυριακή (11/8) στο Παρίσι, στην τελετή λήξης των Ολυμπιακών Αγώνων.

Ο πρωταθλητής του επί κοντώ επελέγη από την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή μετά το χάλκινο μετάλλιο που κατέκτησε στο Παρίσι με άλμα στα 5.90. Ήδη, ο χρυσός ολυμπιονίκης Μίλτος Τεντόγλου είχε διασαφηνίσει την επιθυμία του να κρατήσει την ελληνική σημαία στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λος Άντζελες.

Στην τελετή έναρξης σημαιοφόροι ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη.

Όπως αναφέρει ο ΣΕΓΑΣ: «Μετά την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο που άνοιξαν την πλωτή παρέλαση στις 26 Ιουλίου, ο Εμμανουήλ Καραλής επιλέχτηκε από την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή να κρατήσει τη γαλανόλευκη το βράδυ της 11ης Αυγούστου στο πέσιμο της

Ο πρωταθλητής του επί κοντώ, μετά την 4η θέση στο Τόκιο το 2021, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Παρίσι με άλμα στα 5.90.