Δευτέρα 2 Ιανουαρίου 2012

Αλμωπός- Φιλώτεια 4-1

Κάτω από αντίξοες καιρικές συνθήκες ο Αλμωπός πήρε τη νίκη στον αγώνα με τη Φιλώτεια, που κατάφερε να αντισταθεί για μία ώρα παιχνιδιού αλλά κατέρρευσε μετά το πρώτο γκολ.

Οι παίκτες του Βασίλη Σαμαρά άφησαν ένα ολόκληρο ημίχρονο να πάει χαμένο, καθώς το παγωμένο γήπεδο δε βοηθούσε την ανάπτυξη του παιχνιδιού τους. Το πρώτο γκολ για τον Αλμωπό ήρθε στο 60ο λεπτό με κεφαλιά του Ν. Παπαδόπουλου και έτσι άνοιξε ο δρόμος για μια εύκολη επικράτηση. Μετά από πέντε λεπτά ο Τσόλκας με πλασέ έκανε το 2-0 και στο 75' ο ίδιος παίκτης έγραψε το 3-0 με δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή. Η Φιλώτεια το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 77ο λεπτό σε 3-1 και το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Τσαουσίδης με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή στο 85'.

Το φιλμ του αγώνα:

10' περίτεχνη ενέργεια του Τσαουσίδη που πέρασε από τρεις ποδοσφαιριστές της Φιλώτειας, αλλά το σουτ που έκανε από το ύψος του πέναλτι εξουδετέρωσε ο Δημητριάδης.

23' σέντρα του Ν. Παπαδόπουλου, εξαιρετικό κοντρόλ με το στήθος του Κανωτίδη, αλλά το πλασέ που έκανε ήταν αδύναμο με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο Δημητριάδης.

27' σέντρα του Κανωτίδη, η μπάλα πέρασε μπροστά από τον Μπογδάνη που δεν κατάφερε να βρει την μπάλα.

30' εξαιρετικό ένα-δύο του Τσόλκα με τον Τσαουσίδη, αλλά το σουτ του τελευταίου μπλόκαρε ο Δημητριάδης.

35' λάθος στην άμυνα της Φιλώτειας που έβγαλε τετ α τετ τον Τσόλκα, με το πλασέ του τελευταίου να καταλήγει άουτ.

43' δυνατό σουτ του Τσόλκα έξω από τη μεγάλη περιοχή, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Δημητριάδης.

50' απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πασχούλη για τη Φιλώτεια, εντυπωσιακά στο γάμα της εστίας του απέκρουσε ο Καραγιαννίδης.

58' σέντρα του Μιχαηλίδη, με υπερένταση πετάχτηκε ο Τσαουσίδης στην πορεία της μπάλας και την έστειλε αουτ σε κενή εστία.

59' σέντρα του Μιχαηλίδη, κεφαλιά του Ν. Παπαδόπουλου και τον Πασχούλη να διώχνει πάνω στη γραμμή για τη Φιλώτεια.

60' ΓΚΟΛ 1-0 για τον Αλμωπό, με κεφαλιά του Ν. Παπαδόπουλου έπειτα από σέντρα του Πανταζή.

62' κάθετη πάσα του Κανωτίδη για τον Τσαουσίδη που σε μοναδικό τετ α τετ πλάσαρε άουτ.

65' ΓΚΟΛ 2-0 για τον Αλμωπό με πλασέ του Τσόλκα έπειτα από εξαιρετική πάσα του Τσαουσίδη.

75' ΓΚΟΛ 3-0 για τον Αλμωπό με δυνατό σουτ του Τσόλκα έξω από τη μεγάλη περιοχή.

77' Γκολ 3-1 για τη Φιλώτεια.

85' ΓΚΟΛ 4-1 για τον Αλμωπό με σουτ του Τσαουσίδη έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Διαιτητής: Καρυπίδης. Βοηθοί: Καραφωτάκης, Κουπαράνη.

ΑΛΜΩΠΟΣ (Σαμαράς): Καραγιαννίδης, Μπογδάνης (85' Σαββίδης), Μανίσης, Δεμίρης, Πανταζής, Μιχαηλίδης, Τσιμτσιρίδης, Κανωτίδης, Παπαδόπουλος Ν. (70' Παπαδόπουλος Ι.), Τσόλκας, Τσαουσίδης.

ΠΗΓΗ: Almopos.gr