Σάββατο 31 Μαρτίου 2012

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Η ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ Φ.Ο. ΑΡΙΔΑΙΑΣ

Η ομάδα του Φ.Ο. Αριδαίας κατέκτησε το πρωτάθλημα Κορασίδων  της ΕΚΑΣΚΕΜ, για την αγωνιστική περίοδο 2011-2012

Στο τελικό που διεξήχθη το Σάββατο 31-3-2012 στο κλειστό γυμναστήριο Γιαννιτσών επιβλήθηκε του Μ.Α. κΟΛΙΝΔΡΟΎ με σκορ 42-38 και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Πανελλήνιου πρωταθλήματος(καλύτερες 16 ομάδες της Ελλάδος) που θα διεξαχθεί μάλλον την επόμενη εβδομάδα στην Θεσσαλονίκη.
Η ομάδα του ΦΟΑ ξεκίνησε μουδιασμένα το παιχνίδι και βρέθηκε να χάνει στο πρώτο δεκάλεπτο με 6-10. Στην συνέχεια κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και εξασφάλισε μια σχετική διαφορά την οποία διατήρησε μέχρι το 38΄. Στα τελευταία  δύο λεπτά η ομάδα του Κολινδρού προσπάθησε με μακρινά τρίποντα να αλλάξει το παιχνίδι αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ.
Δεκάλεπτα: 6-10, 17-11(ημίχρονο 23-21)12-7, 7-10.
Σύνθεση(Σιάγας): Κερμιζίδου 18, Θεοδωρίδου, Κωνσταντινίδου 3, Πουσίνη 7, Νικολαϊδου 6, Γεωργολούμη 8, Καϊλάρη.
Η ομάδα του ΦΟΑ με την νίκη αυτή έδειξε ότι είναι κυρίαρχη δύναμη στο Γυναικείο μπάσκετ στην Κεντρική Μακεδονία. Για την αγωνιστική περίοδο 2011-2012 κέρδισε όλα τα πρωταθλήματα της ΕΚΑΣΚΕΜ(Γυναικών-Νεανίδων & Κορασίδων).
ΑΝΔΡΩΝ
Φ.Ο.ΑΡΙΔΑΙΑΣ – ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ
20         -         0
Δεν προσήλθε η ομάδα του ΑΟΚ Βέροιας για να αγωνιστεί στον προγραμματισμένο αγώνα της τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α΄κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ και ο αγώνας κατεκυρώθη με 20-0 υπέρ του ΦΟΑ.
Η ομάδα του ΦΟΑ τερμάτισε  δεύτερη στην βαθμολογία με 43 βαθμούς πίσω από τον Αετό Κιλκίς με 44 και υπάρχουν πολλές πιθανότητες την επόμενη αγωνιστική περίοδο να αγωνιστεί στην Γ΄ Εθνική κατηγορία.