Κυριακή 27 Μαΐου 2012

Γ΄ΕΘΝΙΚΗ Παράταση στην αγωνία

Παράταση στην αγωνία έδωσε η εντός έδρας ήττα του Εθνικού Γαζώρου από την ΑΕΠ Ηρακλής για την τελευταία αγωνιστική του Βόρειου ομίλου της Football league 2, καθώς η ομάδα των Σερρών χρειαζόταν μόλις έναν βαθμό για να εξασφαλίσει την κατάκτηση του πρωταθλήματος και την απευθείας άνοδο στη Football league.

Η ΑΕΠ Ηρακλής κέρδισε 3-1 στο Γάζωρο και πλέον ο Εθικός θα ψάξει τον ένα βαθμό, που χρειάζεται για να ανέβει απευθείας, στο εξ΄' αναβολής ματς με τον Τύρναβο, που δεν είχε διεξαχθεί λόγω επεισοδίων.
Την ίδια ώρα, η Νίκη Βόλου, που διέσυρε με 7-0 τον Μέγα Αλέξανδρο, έπιασε το Γάζωρο στην κορυφή και παράλληλα εξασφάλισε σίγουρα θέση για τα πλέι οφ ανόδου. Σε περίπτωση ήττας του Γαζώρου από τον Τύρναβο στο εξ' αναβολής παιχνίδι, η ομάδα του Βόλου θα πάρει το πρωτάθλημα στην ισοβαθμία (εξαιτίας καλύτερης διαφοράς στα συνολικά γκολ) και θα ανέβει απευθείας κατηγορία.
Στη θέση της Νίκης Βόλου θα μπορούσε να είναι ο Οικονόμος, που κέρδιζε στην Καλαμαριά μέχρι τις καθυστερήσεις. Ο Απόλλωνας όμως, που έμεινε εκτός πλέι οφ, ισοφάρισε στο 96' και στέρησε από τον Οικονόμου τη δυνατότητα να ελπίζει σε απευθείας άνοδο.
Τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής στον Βόρειο όμιλο της Football league 2
Εθνικός Γαζώρου - ΑΕΠ Ηρακλής
 1-3 (53' Αγγελακάς- 4' Γεωργίου, 32', 70' Κωνσταντινίδης)
Τύρναβος - Αετός Σκύδρας 2-1
 (34' Τοπούζης, 88' Μεζίνιο - 19' Μαντζιούνης)
Νίκη Βόλου - Μέγας Αλέξανδρος 7-0
 (3', 35' Παπατζίκος, 31', 49', 79' Λαζαρίδης, 67' Παυλίδης σουτ, 72' Κυπτίου σουτ)

Υπολείπεται  το παιχνίδι Εθνικός Γαζώρου- Τύρναβος
Όσον αφορά την "ουρά", πέρα από τον Αετό Σκύδρας, που έχει ήδη πέσει, Μέγας Αλέξανδρος Ηράκλειας και Οδυσσέας Αναγέννησης θα αναγκαστούν να λύσουν τις διαφορές τους σε αγώνα μπαράζ για να δουν ποιος θα πέσει απευθείας και ποιος θα πάει σε νέο μπαράζ παραμονής με την Προοδευτική.

ΠΗΓΗ:SPORT.GR