Τετάρτη 19 Οκτωβρίου 2022

Αλμωπός -Λαμία 0-2

Στο  Δημοτικό Στάδιο Γιαννιτσών ο ΠΑΣ Λαμία επικράτησε με σκορ 0-2 του τυπικά γηπεδούχου Αλμωπού Αριδαίας και πήρε την πρόκριση για την επόμενη  φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η Λαμία μπήκε  καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, πίεσε  και πέτυχε το πρώτο γκολ στα μισά του ημιχρόνου.

Στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε ο Αλμωπός προσπάθησε και κατάφερε να αντιδράσει, όταν με την λήξη του ημιχρόνου έφτασε στο γκολ με τον Γιουκούδη, το οποίο ακυρώθηκε μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες ως οφσάιντ.

Στο β΄ημίχρονο  ο Αλμωπός μπήκε δυνατά και πίεσε ψάχνοντας την ισοφάριση, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν στο δεύτερο  γκολ , που τους έδωσε άλλον αέρα για το υπόλοιπο του παιχνιδιού.

Φάσεις και γκολ:

Στο 11’ ευκαιρία για τη Λαμία, που απείλησε με κεφαλιά του Τζανετόπουλου, μόλις άουτ.

Στο 25’ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το  σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Προβυδάκη, που αιφνιδίασε τον Ντόμιτς και έγραψε το 0-1 .

Στο 38΄ο Αλμωπός προσπάθησε και έφτασε σε θέση βολής, όμως η ενέργεια των επιθετικών των γηπεδούχων σταμάτησε από παρέμβαση του στόπερ , Όλιβερ Μπενίτεζ.

Στο 45’ ο Αλμωπός πέτυχε γκολ με  τον Γιουκούδη, αλλά  ακυρώθηκε μέσα σε διαμαρτυρίες των παικτών και των φίλων του Αλμωπού.

Στο 60’ οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν  τα τέρματα τους με τον Μαρμεντίνι, ο οποίος με γωνιακό σουτ, πέτυχε το 0-2.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ Τσακαλίδης,

Σακκάς (Θεσσαλίας), Νίκζας (Λάρισας)

4ος: Μαλούτας (Ημαθίας)

Συνθέσεις

Αλμωπός Αριδαίας: (Γιώργος Τυριακίδης): Dokic, Παρασκευάς, Σέχου, Τσιμπούκας, Γιαλαμούδης, (71’ Μανωλάκης), Έππας, (66’ Κέρθι), Πέλκας, (82’ Ασλαμπάλογλου), Κολλαράς, Πόποβιτς, (66’ Παπαδόπουλος), Γιουκούδης, (82’ Τσιπούρας), Πέττας.

ΠΑΣ Λαμία: (Τζιανλούκα Φέστα): Γκαραβέλης, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Νούνιεζ, (82’ Καραμάνος), Σλίβκα, (71’ Μανούσος), Μαρμεντίνι, (82’ Μπάμπης), Μπενίτεζ, Ασκόφσκι, Ρόμανιτς, (82’ Τσούκαλος), Γιακουμάκης.

Τα πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 5ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας:

Τρίτη 18 Οκτωβρίου

Βόλος – Ιωνικός 4-0 (19,42, Κούτσιας, 63′ Μεταξάς, 79′ Οζέγκοβιτς)

Τετάρτη 19 Οκτωβρίου

ΑΕΛ – Λεβαδειακός 1-2 (7′ Πεντρόσο, 25′ Νίκας, 43′ Σκβάρκα)

Καλαμάτα – Παναιτωλικός 2-2 / 4-3 πεν (35′, 39′ Ρόβας / 30′, 78′ Φλόρες)

Καλλιθέα – Βέροια 1-0 (44′ Καμπρέρα)

Πανσερραϊκός – Παναχαϊκή 5-2 (2-2 κ.δ.) (41′ πεν Σαΐντ, 90+8′, 110′ Κατσαντώνης, 105′ Μούργος, 115′ Σοφιανός / 62′ Μπουρλάκης, 65′ Μυτίδης)

Αλμωπός Αριδαίας – Λαμία 0-2 (26′ Προβυδάκης, 60′ Μαρμεντίνι)