Τετάρτη 18 Ιουλίου 2012

Τον Αύγουστο η προετοιμασία του Ορφέα Ριζαρίου

Έναρξη της προετοιμασίας εν όψη της νέας ποδοσφαιρικής σεζόν θα πραγματοποιήσει ο Ορφέας, την Δευτέρα 06-08-2012 και ώρα 20:00΄ στην έδρα του στο Ριζάρι. Την τεχνική ηγεσία της ομάδος, για την νέα χρονιά, έχει αναλάβει ο Κώστας Μαλουμίδης, υπό την υποστήριξη του Δ.Σ. της ομάδος, η σύνθεση του οποίου παραμένει η ίδια.

Σε λίγες μέρες αναμένεται να διατεθούν τα νέα εισιτήρια διαρκείας του Ορφέα για την αγωνιστική σεζόν 2012-2013. Τα εισιτήρια θα καλύπτουν όλους τους εντός έδρας αγώνες της ομάδος μας στο πρωτάθλημα της Α1 κατηγορίας Πέλλας.

Η ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΟΡΦΕΑ ΣΤΗΝ Α1 ΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 2011-2012

Πορεία για γερά νεύρα και έντονες εκπλήξεις ήταν η φετινή παρουσία του Ορφέα στην Α1 κατηγορία Πέλλας αφού, η ομάδα μας ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της και στην συνέχεια παρουσίασε ένα κακό εαυτό χάνοντας αρκετούς αγώνες σερί. Στον δεύτερο γύρο, ο Ορφέας ανανεώθηκε και παίζοντας καλό ποδόσφαιρο παρέμεινε στην Α1 κατηγορία. Αναλυτικότερα:

1η Αγωνιστική (03.09.2011): ΝΙΚΗ ΑΞΟΥ-ΟΡΦΕΑΣ ΡΙΖΑΡΙΟΥ   2-3
Η πορεία του Ορφέα στην Α1 κατηγορία, ξεκίνησε στην Αξό εκεί όπου ο Ορφέας αντιμετώπισε την τοπική Νίκη, παίρνοντας το ντέρμπι των νεοφώτιστων στην κατηγορία με σκορ 2-3 μετά από μία καλή εμφάνιση και ένα αγχωτικό παιχνίδι που τα είχε όλα.
2η Αγωνιστική (11.09.2011): ΟΛΥΜΠΟΣ ΑΨΑΛΟΥ-ΟΡΦΕΑΣ ΡΙΖΑΡΙΟΥ   2-2
Στην συνέχεια επισκέφθηκε τον Όλυμπο Αψάλου, όπου παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο και παρά την κακή διαιτησία που αντιμετώπισε κατάφερε να αποσπάσει βαθμό παίζοντας με 10 παίκτες από πολύ νωρίς.
3η Αγωνιστική (14.09.2011): ΟΡΦΕΑΣ ΡΙΖΑΡΙΟΥ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΥΒΙΩΝ   0-3
Με έδρα το Δημοτικό στάδιο Έδεσσας, ο Ορφέας εμφανώς κουρασμένος και με αρκετές απουσίες, δεν κατάφερε να πάρει το πρώτο εντός έδρας αγώνα και ηττήθηκε με σκορ 0-3 από τον έμπειρο στην κατηγορία Απόλλων Καλυβίων.
4η Αγωνιστική (18.09.2011): ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ - ΟΡΦΕΑΣ ΡΙΖΑΡΙΟΥ   3-1
Στην Αριδαία ο Ορφέας μπήκε παλικαρίσια στον αγώνα και προηγήθηκε στο σκορ στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, φτάνοντας στο ημίχρονο με το υπέρ του 0-1. Στην επανάληψη όμως δεν άντεξε την πίεση των γηπεδούχων και ηττήθηκε.
5η Αγωνιστική   Ρ Ε Π Ο
6η Αγωνιστική (02.10.2011): ΠΑΟΚ ΔΥΤΙΚΟΥ - ΟΡΦΕΑΣ ΡΙΖΑΡΙΟΥ   2-1
Με αρκετές απουσίες από την βασική ενδεκάδα και κακή εικόνα ο Ορφέας ηττήθηκε εκτός έδρας
από τον ΠΑΟΚ Δυτικού και τα πράγματα αρχίζουν να γίνονται δύσκολα για τον Ορφέα αφού έχει να πάρει βαθμό για τρίτο σερί αγώνα.
7η Αγωνιστική (09.10.2011): ΟΡΦΕΑΣ ΡΙΖΑΡΙΟΥ - ΝΙΚΗ ΚΑΛΗΣ  3-1
Ο Ορφέας παίζοντας και πάλι στην Έδεσσα, παρουσία αρκετού φίλαθλου κόσμου, αντιμετωπίζει την Νίκη Καλής και καταφέρνει να σπάσει το σερί των τριών χαμένων αγώνων με το χατ-τρικ του Μίσκου.
8η Αγωνιστική (12.10.2011): ΑΡΗΣ ΠΡ. ΗΛΙΑ - ΟΡΦΕΑΣ ΡΙΖΑΡΙΟΥ   3-1
Ακόμη μία ήττα για τον Ορφέα που παρά την καλή εμφάνιση δεν κατάφερε τίποτα ουσιώδες ενάντια στον έμπειρο στα γήπεδα της Α1 Άρη Πρ. Ηλία. Η ομάδα μας πάλεψε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και πήγε στο ημίχρονο με σκορ 1-1 ενώ στην επανάληψη δεν κατάφερε να κρατήσει το αποτέλεσμα.
9η Αγωνιστική (16.10.2011): ΟΡΦΕΑΣ ΡΙΖΑΡΙΟΥ - ΔΟΞΑ ΕΞΑΠΛΑΤΑΝΟΥ   1-2
Αλλαγή έδρας για τον Ορφέα. Αυτή την φορά με έδρα το Κλεισοχώρι υποδέχεται τον Εξαπλατάνο. Απογοητευτικός ο Ορφέας ηττάται με σκορ 1-2 και αρχίζουν τα προβλήματα για την ομάδα μας.
10η Αγωνιστική (22.10.2011): ΟΡΦΕΑΣ ΡΙΖΑΡΙΟΥ - ΗΡΑΚΛΗΣ ΓΑΡΕΦΙΟΥ   0-2
Επιστροφή της ομάδος μας στην φυσική της έδρα, στο ανακαινισμένο και πολύ καλό γήπεδο, ο Ορφέας αντιμετωπίζει παρουσία αρκετών φιλάθλων τον νεοφώτιστο στην κατηγορία Ηρακλή και ηττάται με σκορ 0-2.
11η Αγωνιστική (30.10.2011): ΠΑΟ ΦΙΛΩΤΕΙΑΣ - ΟΡΦΕΑΣ ΡΙΖΑΡΙΟΥ   1-0
Ακόμη μία ήττα για τον Ορφέα από τον ουραγό ΠΑΟ Φιλώτειας και πικρία για τους φιλάθλους του Ορφέα. Το παιχνίδι στιγματίστηκε από την επίθεση του ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων με λάκτισμα προς τον διαιτητή με αποτέλεσμα το ματς να λήξει με καθυστέρηση 45 περίπου λεπτών παρουσία Αστυνομικής δύναμης.
12η Αγωνιστική (06.11.2011): ΟΡΦΕΑΣ ΡΙΖΑΡΙΟΥ - ΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ   0-3
Με το παιχνίδι αυτό, ο Ορφέας εγκαινιάζει το νέο του γήπεδο παρουσία εκατοντάδων φίλων του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου, ενώ γίνεται και η απονομή του κυπέλλου για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α κατηγορίας (σεζόν 2010-2011). Στο αγωνιστικό μέρος, ο Ορφέας δεν εντυπωσίασε και ηττήθηκε για ακόμα μία φορά.
13η Αγωνιστική (09.11.2011): Μ.Α. ΠΕΛΛΑΣ - ΟΡΦΕΑΣ ΡΙΖΑΡΙΟΥ   3-0
Συνεχίζει τις ήττες ο Ορφέας, αυτή την φορά εκτός έδρας από τον Μέγα Αλέξανδρο Πέλλας. Η ομάδα μας με αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα της, δεν καταφέρνει και πάλι να αποσπάσει βαθμό. Τελικό σκορ 3-0.
14η Αγωνιστική (13.11.2011): ΟΡΦΕΑΣ ΡΙΖΑΡΙΟΥ - ΔΟΞΑ ΜΑΝΔΑΛΟΥ   3-1
Ο Ορφέας προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε. Πάλεψε για την Νίκη και ηττήθηκε για 10η φορά σε 14 αγώνες του πρωταθλήματος. Αυτή η ήττα οδήγησε τον προπονητή της ομάδος μας, Κώστα Παρίση να παραιτηθεί από την τεχνική ηγεσία του Ορφέα.
15η Αγωνιστική (19.11.2011): ΟΛΜΥΜΠΙΑΚΟΣ ΓΑΛΑΤΑΔΩΝ - ΟΡΦΕΑΣ ΡΙΖΑΡΙΟΥ   2-3
Με τον προπονητή Κώστα Μαλουμίδη, ο Ορφέας συνεχίζει την αγωνιστική του δράση και αυτή την φορά ταξιδεύει στους Γαλατάδες. Ο Ορφέας αποφασισμένος για την νίκη μονόδρομο -έπειτα από 7 σερί ήττες- πετυχαίνει επάξια την νίκη αφού ήταν καλύτερος σε όλη την διάρκεια του αγώνα.
16η Αγωνιστική (26.11.2011): ΟΡΦΕΑΣ ΡΙΖΑΡΙΟΥ - ΔΟΞΑ ΜΕΛΙΣΣΙΟΥ   3-2
Αγώνας για γερά νεύρα ανάμεσα στην ομάδα μας και την Δόξα Μελισσίου με το τελικό σκορ 3-2 να διαμορφώνεται υπέρ της ομάδος μας, στα τελευταία 15 λεπτά του αγώνα. Σκόρερ του Ορφέα για ακόμη μία φορά ο Μίσκος ο οποίος μετά από ασίστ του Βλαδίκα, χάρισε τους βαθμούς της νίκης στην ομάδα μας και ανέβασε την ψυχολογία όλων.
17η Αγωνιστική (04.12.2011): Μ.Α. Ν. ΜΥΛΟΤΟΠΟΥ - ΟΡΦΕΑΣ ΡΙΖΑΡΙΟΥ   3-2
Βαριά ήττα του Ορφέα στον Μυλότοπο από τον πρωτοπόρο της κατηγορίας Μέγα Αλέξανδρο. Η ομάδα μας με προβλήματα στην ανάπτυξη, βρέθηκε να χάνει με σκορ 3-0 στο πρώτο 30λεπτο του αγώνα ενώ είχε ελάχιστες ευκαιρίες καθ' όλη την διάρκεια του αγώνα.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
18η Αγωνιστική (07.12.2011): ΟΡΦΕΑΣ ΡΙΖΑΡΙΟΥ - ΝΙΚΗ ΑΞΟΥ   7-1
Με το δεξί ξεκινά ο Ορφέας τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος, συνθλίβοντας την Νίκη Αξού. Η ομάδα μας ξεσπά απέναντι στην Αξό και πετυχαίνει το μεγαλύτερο σκορ στο πρωτάθλημα, πετυχαίνοντας 7 τέρματα. Παράλληλα αποκτά και βαθμολογική ανάσα αφού σκαρφαλώνει στην 12η θέση της βαθμολογίας.
19η Αγωνιστική (10.12.2011): ΟΡΦΕΑΣ ΡΙΖΑΡΙΟΥ - ΟΛΥΜΠΟΣ ΑΨΑΛΟΥ   3-0
Παίρνει το αίμα του πίσω ο Ορφέας από την άδικη ισοπαλία της 2ης αγωνιστικής κερδίζοντας εύκολα τον Όλυμπο Αψάλου ενώ βάζει τα θεμέλια για την καλή πορεία στον δεύτερο γύρο.
20η Αγωνιστική (17.12.2011): ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΥΒΙΩΝ - ΟΡΦΕΑΣ ΡΙΖΑΡΙΟΥ   1-1
Πολύτιμος εκτός έδρας βαθμός για τον Ορφέα. Το παιχνίδι μοιρασμένο για τις δύο ομάδες με το πρώτο μέρος του αγώνα να λήγει ισόπαλο με σκορ 1-1. Στην επανάληψη όμως, δεν άλλαξε κάτι, πλην από την αποβολή του Μίσκου από τον διαιτητή του αγώνα (φάση την οποία μόνο ο διαιτητής είδε... εν όψη αγώνα με Αλμωπό...) και έτσι ο Ορφέας έφτασε τους 20 βαθμούς.
21η Αγωνιστική (21.12.2011): ΟΡΦΕΑΣ ΡΙΖΑΡΙΟΥ - ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ   0-2
Ήττα παρά την καλή εμφάνιση εντός έδρας από τον Αλμωπό ο οποίος βρισκόταν στις πρώτες θέσης της βαθμολογίας.
22η Αγωνιστική   Ρ Ε Π Ο
23η Αγωνιστική (07.01.2012): ΟΡΦΕΑΣ ΡΙΖΑΡΙΟΥ - ΠΑΟΚ ΔΥΤΙΚΟΥ   6-1
Καλή αρχή για το νέο έτος πραγματοποίησε ο Ορφέας, ο οποίος ήταν καταιγιστικός και δεν σταμάτησε να πετυχαίνει τέρματα έως το τελικό σφύριγμα του διαιτητή. Σε έναν ακατάλληλο για ποδόσφαιρο καιρό, η ομάδα μας πέτυχε 6 τέρματα, τα τρία εκ των οποίων στο τελευταίο 10λεπτο του αγώνα δικαιώνοντας με αυτό τον τρόπο τους παρευρισκόμενους φίλους της.
24η Αγωνιστική (15.01.2012): ΝΙΚΗ ΚΑΛΗΣ - ΟΡΦΕΑΣ ΡΙΖΑΡΙΟΥ   0-0
Ταξίδι στην Καλή για τον Ορφέα για ένα κρίσιμο αγώνα που διατήρησε τον Ορφέα στην 11η θέση της βαθμολογίας. Το παιχνίδι μέτριο και για τις δύο ομάδες με ελάχιστες αξιόλογες φάσεις.
25η Αγωνιστική (21.01.2012): ΟΡΦΕΑΣ ΡΙΖΑΡΙΟΥ - ΑΡΗΣ ΠΡ. ΗΛΙΑ   1-2
Ο Ορφέας υποδέχεται τον Άρη και πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει για ακόμα μία φορά ο διαιτητής του αγώνα, ο οποίος "κλείνει τα μάτια του" σε μία καθοριστική φάση με ανατροπή ποδοσφαιριστή της ομάδος μας, αποφεύγοντας να δώσει πέναλτι. Έντονες οι διαμαρτυρίες από φιλάθλους και διοίκηση του Ορφέα.
26η Αγωνιστική (29.01.2012): ΔΟΞΑ ΕΞΑΠΛΑΤΑΝΟΥ - ΟΡΦΕΑΣ ΡΙΖΑΡΙΟΥ   0-0
Κουρασμένος ο Ορφέας και παίζοντας έξυπνο ποδόσφαιρο, αποσπά λευκή ισοπαλία από την αξιόλογη ομάδα του Εξαπλατάνου. Ένα ματς που βοήθησε στην παραμονή του Ορφέα στην κατηγορία.
27η Αγωνιστική (18.02.2012): ΗΡΑΚΛΗΣ ΓΑΡΕΦΙΟΥ - ΟΡΦΕΑΣ ΡΙΖΑΡΙΟΥ   1-2
Μετά από μεγάλη διακοπή του πρωταθλήματος λόγω χιονιά, ο Ορφέας ανηφορίζει στο Γαρέφι και κλέβει το μάτς στις καθυστερήσεις του αγώνα με σκόρερ τον συνήθη ύποπτο Μίσκο. Το κλίμα για την ομάδα άκρως πανηγυρικό.
28η Αγωνιστική (25.02.2012): ΟΡΦΕΑΣ ΡΙΖΑΡΙΟΥ - ΠΑΟ ΦΙΛΩΤΕΙΑΣ   3-0
Το πρώτο μεγάλο βήμα της παραμονής. Η ομάδα μας, σε χαλαρό ρυθμό πετυχαίνει 3 γκολ και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα της αγωνιστικής βρίσκεται μία θέση, ώστε να ξεφύγει από τους αγώνες μπαράζ για την παραμονή στην κατηγορία.
29η Αγωνιστική (29.02.2012): ΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ - ΟΡΦΕΑΣ ΡΙΖΑΡΙΟΥ   1-0
Αυτή την φορά ο Ορφέας αγωνίζεται στην Έδεσσα ως φιλοξενούμενος. Παλεύει ενάντια στον Εδεσσαϊκό αλλά δεν τα καταφέρνει. Παράλληλα αντιμετωπίζει κακή υποδοχή και το παιχνίδι στιγματίζεται από την άσεμνη χειρονομία του ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων προς τους φιλάθλους μας.
30η Αγωνιστική (04.03.2012): ΟΡΦΕΑΣ ΡΙΖΑΡΙΟΥ - Μ.Α. ΠΕΛΛΑΣ   2-2
Σε μία καλή μέρα για ποδόσφαιρο και παρουσία αρκετών φιλάθλων των δύο ομάδων, ο Ορφέας υπερασπίζεται την έδρα του απέναντι στο Μ.Α. Πέλλας και αποσπά πολύτιμο βαθμό. Το τελικό σκορ 2-2 βοηθά τον Ορφέα να φτάσει ένα ακόμα βήμα πιο κοντά στην παραμονή.
31η Αγωνιστική (07.03.2012): ΔΟΞΑ ΜΑΝΔΑΛΟΥ - ΟΡΦΕΑΣ ΡΙΖΑΡΙΟΥ   2-4
Σε μία βροχερή ημέρα, ο Ορφέας έχοντας την υπεροχή του αγώνα δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους και κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ από πολύ νωρίς. Στο εξωαγωνιστικό μέρος, τον αγώνα αμαύρωσαν τα επεισόδια που προκάλεσαν οι φίλαθλοι των γηπεδούχων οι οποίοι επιτέθηκαν φραστικά στους φιλάθλους της ομάδος μας, εμποδίζοντας τους φιλάθλους μας να πανηγυρίσουν τα τέρματα και την νίκη μας.
32η Αγωνιστική (10.03.2012): ΟΡΦΕΑΣ ΡΙΖΑΡΙΟΥ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΓΑΛΑΤΑΔΩΝ   4-1
Συνέχεια του Ορφέα με 4άρα σε βάρος των Γαλατάδων. Το παιχνίδι βρήκε την ομάδα μας να χάνει από πολύ νωρίς αλλά το καλό ποδόσφαιρο και η αποφασιστικότητα των ποδοσφαιριστών μας, οδήγησε στην νίκη.
33η Αγωνιστική (28.03.2012): ΔΟΞΑ ΜΕΛΙΣΣΙΟΥ - ΟΡΦΕΑΣ ΡΙΖΑΡΙΟΥ   2-4
Τρίτη σερί 4άρα του Ορφέα και εκτός έδρας νίκη-παραμονή, στον πιο κρίσιμο αγώνα της σεζόν. Ο Ορφέας ευρισκόμενος στην κόψη του ξυραφιού, καταφέρνει να κερδίσει εκτός έδρας και να στείλει την ομάδα του Μελισσίου στα μπαραζ παραμονής. Παράλληλα εξασφαλίζει και μαθηματικά την παραμονή του στην Α1 κατηγορία.
34η Αγωνιστική (01.04.2012): ΟΡΦΕΑΣ ΡΙΖΑΡΙΟΥ - Μ.Α. Ν. ΜΥΛΟΤΟΠΟΥ   1-2
Στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, ο Ορφέας προσπάθησε να κλείσει ιδανικά την σεζόν αλλά δεν τα κατάφερε αφού ηττήθηκε από τον νταμπλούχο Μ.Α..